okładka

Tylko przeżyć : prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy

Winnik, Sylwia, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Rok wydania: 2019.

Wojsko Polskie (1944- ), Operacje pokojowe, Rodzina, Wojsko, Żołnierze, Polska, Antologia, Pamiętniki i wspomnienia, 2001-

dostępne:

1 z 1

Autor
Winnik, Sylwia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Tytuł
Tylko przeżyć : prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy
Miejsce wydania
Kraków :
Wydawnictwo
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak,
Rok wydania
2019.
Objętość
287 stron, [16] stron tablic :
Rozmiary
25 cm.
Hasła przedmiotowe
Wojsko Polskie (1944- )
Operacje pokojowe
Rodzina
Wojsko
Żołnierze
Polska
Antologia
Pamiętniki i wspomnienia
2001-
Streszczenie
Nowa książka autorki bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”. Prawdziwe opowieści rodzin polskich żołnierzy. Dla nich wojna to codzienność. „Rodzina. Jest dla mnie istotna. Żona wiedziała, czym się zajmuję, jeszcze zanim się pobraliśmy. Mogła wybrać krawca albo piekarza, a wybrała mnie. Wiem, że to, co osiągnąłem, wynika ze wsparcia i siły, jaką ona mi daje. Moja żona jest silną, mądrą kobieta”. Sebastian, żołnierz od osiemnastu lat. „Po powrocie z pierwszej misji Darek był jak surykatka. Nasłuchiwał, obserwował, wszystko było dla niego podejrzane. Któregoś dnia wybraliśmy się do banku. Załatwialiśmy zwykłe codzienności. Nagle coś stuknęło. Mój mąż momentalnie padł na ziemię. Ciągle był niespokojny. Mówił: »Jak tu się ciężko żyje! Tam musiałem tylko przeżyć!«”. Marzena, żona Darka, od piętnastu lat na wojnie. „Dziecko żołnierza nic nie poradzi na decyzje ojca. Jedyne, co można zrobić, to przyzwyczaić się do tego. Tak będzie najłatwiej. A rodzina? Po wyjeździe musi stać się samodzielna. Wiem jedno: jeśli żołnierz ma rodzinę, w której są dzieci w okresie dojrzewania, to taki wyjazd jest strzałem w kolano”. Patryk, jego ojciec wyjechał na pierwszą misję, gdy chłopiec miał jedenaście lat. „Ta książka jest dla mnie niezwykle ważna. Chciałam uchwycić w niej emocje ludzi, którzy biorą udział w wojnie. Ich odwagę, oddanie, ale też strach i tęsknotę. Słuchałam historii żołnierzy wyjeżdżających na misje, a później borykających się z PTSD. Rozmawiałam z ich rodzinami, które swoją walkę toczą w codziennym życiu. Moi bohaterowie czasami milczeli. To milczenie wyrażało więcej niż słowa. Tę ciszę również starałam się uchwycić i oddać w książce. Wszystkie wydarzenia, które opisałam, są prawdziwe i mogą dotyczyć każdego z nas”.
020
%a 9788324055203
100
%a Winnik, Sylwia
245
%a Tylko przeżyć : %b prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy /
260
%a Kraków : %b Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, %c 2019.
300
%a 287 stron, [16] stron tablic : %b fotografie ; %c 25 cm.
520
%a Nowa książka autorki bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”. Prawdziwe opowieści rodzin polskich żołnierzy. Dla nich wojna to codzienność. „Rodzina. Jest dla mnie istotna. Żona wiedziała, czym się zajmuję, jeszcze zanim się pobraliśmy. Mogła wybrać krawca albo piekarza, a wybrała mnie. Wiem, że to, co osiągnąłem, wynika ze wsparcia i siły, jaką ona mi daje. Moja żona jest silną, mądrą kobieta”. Sebastian, żołnierz od osiemnastu lat. „Po powrocie z pierwszej misji Darek był jak surykatka. Nasłuchiwał, obserwował, wszystko było dla niego podejrzane. Któregoś dnia wybraliśmy się do banku. Załatwialiśmy zwykłe codzienności. Nagle coś stuknęło. Mój mąż momentalnie padł na ziemię. Ciągle był niespokojny. Mówił: »Jak tu się ciężko żyje! Tam musiałem tylko przeżyć!«”. Marzena, żona Darka, od piętnastu lat na wojnie. „Dziecko żołnierza nic nie poradzi na decyzje ojca. Jedyne, co można zrobić, to przyzwyczaić się do tego. Tak będzie najłatwiej. A rodzina? Po wyjeździe musi stać się samodzielna. Wiem jedno: jeśli żołnierz ma rodzinę, w której są dzieci w okresie dojrzewania, to taki wyjazd jest strzałem w kolano”. Patryk, jego ojciec wyjechał na pierwszą misję, gdy chłopiec miał jedenaście lat. „Ta książka jest dla mnie niezwykle ważna. Chciałam uchwycić w niej emocje ludzi, którzy biorą udział w wojnie. Ich odwagę, oddanie, ale też strach i tęsknotę. Słuchałam historii żołnierzy wyjeżdżających na misje, a później borykających się z PTSD. Rozmawiałam z ich rodzinami, które swoją walkę toczą w codziennym życiu. Moi bohaterowie czasami milczeli. To milczenie wyrażało więcej niż słowa. Tę ciszę również starałam się uchwycić i oddać w książce. Wszystkie wydarzenia, które opisałam, są prawdziwe i mogą dotyczyć każdego z nas”.
610
%a Wojsko Polskie (1944- )
648
%a 2001-
650
%a Operacje pokojowe
650
%a Rodzina
650
%a Wojsko
650
%a Żołnierze
651
%a Polska
655
%a Antologia
655
%a Pamiętniki i wspomnienia
710
%a Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Dostępne egzemplarze

1.
Numer inwentarzowy: 27085
Sygnatura: 929
Status: Do wypożyczenia

Najczęściej wypożyczane