okładka

Nowa gra w chińczyka

Góralczyk, Bogdan, Jacoby, Marcin Autor, Sajewicz, Tomasz Autor, Parzymies, Andrzej Wstęp, Wydawnictwo Akademickie Dialog

Rok wydania: 2024.

Rozwój gospodarczy, Geopolityka, Polityka gospodarcza, Polityka społeczna, Chiny, Publicystyka polska

dostępne:

1 z 1

Autor
Góralczyk, Bogdan
Jacoby, Marcin Autor
Sajewicz, Tomasz Autor
Parzymies, Andrzej Wstęp
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Tytuł
Nowa gra w chińczyka
ISBN
ISBN 978-83-8238-134-4
Miejsce wydania
Warszawa:
Wydawnictwo
Wydawnictwo Akademickie DIALOG,
Rok wydania
2024.
Objętość
373, [1] strona ;
Rozmiary
24 cm.
UKD
321:323:338.22:339.9:304](510):327
Hasła przedmiotowe
Rozwój gospodarczy
Geopolityka
Polityka gospodarcza
Polityka społeczna
Chiny
Publicystyka polska
Streszczenie
Zaproponowaliśmy naszym wybitnym autorom-sinologom, prof. Bogdanowi Góralczykowi i prof. Marcinowi Jacoby’emu, swego rodzaju starcie. Starcie opinii i analiz w książce ujętej w formę wywiadu. Do przeprowadzenia wartkiej rozmowy między nimi – bez żadnych kompromisów – o tym, czego możemy się spodziewać po Chinach oraz co wpływa na ich decyzje i plany, udało nam się przekonać dziennikarza, który zna Chiny, jak mało kto w Polsce. Redaktor Tomasz Sajewicz był korespondentem Polskiego Radia w Pekinie od 2005 roku. (…) Oddajemy w Państwa ręce książkę, która stanowi pewną przeciwwagę dla dyskursu o Chinach w głównym nurcie polskich mediów. Niejedna wypowiedź profesorów Góralczyka i Jacoby’ego może zaskoczyć, a nawet zaniepokoić, niejedna opinia może się wydawać kontrowersyjna. Jednak dyskusja ta niewątpliwie pomaga otworzyć oczy, pokazując szeroki kontekst problematyki chińskiej w całej jej złożoności, zmuszając nas również do krytycznego spojrzenia na nas samych oraz na to, jak widzimy nasze miejsce w zmieniającym się świecie. Fragment Wstępu. Nowa gra w Chińczyka to idealny przykład książki, która nie będąc pozycją naukową, uczy jak mało która. Żeby rozumieć państwa i narody, trzeba bowiem nie tylko „wiedzieć”, ale też „czuć” – autorzy, spierając się, dzielą się z czytelnikami i jednym, i drugim. Mamy więc pytania i o to, gdzie przebiega granica pomiędzy imperializmem a uzasadnionymi ambicjami, i pytania o psychologiczne podstawy chińskiej polityki. Zamiast prostego pytania o to, czy Chiny są komunistyczne, czy też kapitalistyczne, mamy dyskusję o tym, ile jest w nich tradycji, a ile nowoczesności. I wreszcie mamy rozmowę o tym, czy jako sojusznik USA musimy obowiązkowo widzieć w Chinach przeciwnika oraz czy Ukraina i Tajwan to podobne, czy jednak całkiem inne przypadki. Doskonała lektura. Tym bardziej cenna, gdyż autorzy tam, gdzie inni stawiają wykrzykniki, preferują znaki zapytania. Witold Jurasz, dziennikarz Onet.pl, b. dyplomata.
020
%a 9788382381344
080
%a 321:323:338.22:339.9:304](510):327
100
%a Góralczyk, Bogdan
245
%a Nowa gra w chińczyka /
260
%a Warszawa: %b Wydawnictwo Akademickie DIALOG, %c 2024.
300
%a 373, [1] strona ; %c 24 cm.
520
%a Zaproponowaliśmy naszym wybitnym autorom-sinologom, prof. Bogdanowi Góralczykowi i prof. Marcinowi Jacoby’emu, swego rodzaju starcie. Starcie opinii i analiz w książce ujętej w formę wywiadu. Do przeprowadzenia wartkiej rozmowy między nimi – bez żadnych kompromisów – o tym, czego możemy się spodziewać po Chinach oraz co wpływa na ich decyzje i plany, udało nam się przekonać dziennikarza, który zna Chiny, jak mało kto w Polsce. Redaktor Tomasz Sajewicz był korespondentem Polskiego Radia w Pekinie od 2005 roku. (…) Oddajemy w Państwa ręce książkę, która stanowi pewną przeciwwagę dla dyskursu o Chinach w głównym nurcie polskich mediów. Niejedna wypowiedź profesorów Góralczyka i Jacoby’ego może zaskoczyć, a nawet zaniepokoić, niejedna opinia może się wydawać kontrowersyjna. Jednak dyskusja ta niewątpliwie pomaga otworzyć oczy, pokazując szeroki kontekst problematyki chińskiej w całej jej złożoności, zmuszając nas również do krytycznego spojrzenia na nas samych oraz na to, jak widzimy nasze miejsce w zmieniającym się świecie. Fragment Wstępu. Nowa gra w Chińczyka to idealny przykład książki, która nie będąc pozycją naukową, uczy jak mało która. Żeby rozumieć państwa i narody, trzeba bowiem nie tylko „wiedzieć”, ale też „czuć” – autorzy, spierając się, dzielą się z czytelnikami i jednym, i drugim. Mamy więc pytania i o to, gdzie przebiega granica pomiędzy imperializmem a uzasadnionymi ambicjami, i pytania o psychologiczne podstawy chińskiej polityki. Zamiast prostego pytania o to, czy Chiny są komunistyczne, czy też kapitalistyczne, mamy dyskusję o tym, ile jest w nich tradycji, a ile nowoczesności. I wreszcie mamy rozmowę o tym, czy jako sojusznik USA musimy obowiązkowo widzieć w Chinach przeciwnika oraz czy Ukraina i Tajwan to podobne, czy jednak całkiem inne przypadki. Doskonała lektura. Tym bardziej cenna, gdyż autorzy tam, gdzie inni stawiają wykrzykniki, preferują znaki zapytania. Witold Jurasz, dziennikarz Onet.pl, b. dyplomata.
650
%a Rozwój gospodarczy
650
%a Geopolityka
650
%a Polityka gospodarcza
650
%a Polityka społeczna
651
%a Chiny
655
%a Publicystyka polska
700
%a Jacoby, Marcin %e Autor
700
%a Sajewicz, Tomasz %e Autor
700
%a Parzymies, Andrzej %e Wstęp
710
%a Wydawnictwo Akademickie Dialog
920
%a ISBN 978-83-8238-134-4

Dostępne egzemplarze

1.
Numer inwentarzowy: 109531
Sygnatura: W 327
Status: Do wypożyczenia

Najczęściej wypożyczane